MURAT ARTU ANISINA

TSMD Serbest Mimar Dergisi EKİM 2021 (AYTEK İTEZ)

AYTEK İTEZ
Sevgili kardeşim, dostum, meslektaşım Murat Artu’yu 1974 yılında ikimizin de öğrenci olarak çalışmaya başladığımız Sezar Aygen Mimarlık Atölyesi’nde tanıma şansına sahip oldum. Mezuniyet sonrası farklı çalışma ortamlarında olmamıza rağmen hiç ayrılmadık.
1981 yılında ARTU&İTEZ Mimarlık Ofisi'ni açtık. İlk işimiz sevgili mimar Yusuf Dino ile birlikte kazandıkları Yüksek Denizcilik Okulu projesiydi. Bu ortaklığı 1987 yılına kadar ödüllü, ödülsüz pek çok yarışma ve iş yaparak keyifle sürdürdük. O her zaman daha atak, parlak fikirli, bense daha dingin bir karakter olarak dengemizi bulmuştuk. Alınan işlerin ikimizi de tatmin etmediği bir dönem ofisleri ayırmaya karar verdik ama sonraki yıllarda dostluğumuz da ortak çalışmalarımız da katlanarak devam etti.
Muratcığım sen, özgür ve özgün fikirlerinin uygulayıcısı oldun. Bunun yanı sıra düşüncelerin açıklanmasına ve tartışılmasına olanak sağladın. Her zaman kendi tasarladığın gerçekliği bulmaya çalışarak yaşadın. Kimi zaman kavramlar aracılığı ile tartışmalara katılarak meslek yolunda üretmeye devam ettin. Konu başlıklarında, sunumlarda her zaman mimarlığın diğer sanat dallarından
ayrılmaması gerektiğini savundun ve bu ortamları doyasıya yaşadın. Doğru bildiklerinin hep arkasında ve sağlam bir savunucusuydun.
Sevgili dostumuz Faruk’un Siyah-Beyaz’ı, daha ilk gününden Ankaralı mimarların sanatsal açıdan beslendiği bir mekan olmuştu. Oradaki buluşmalarımız ve paylaşımlarımız çok kıymetliydi, özlemle anıyorum.
Teknolojik gelişmeleri hep çok merakla takip ettin, mesleğin getirdiği zorunluluktan da öte bir tutkuyla sürdürdün. Kazanımlarını bizlerle paylaşmaktan büyük mutluluk duyardın.
Dostluğunu, anılarımızı anlatmakla bitiremem...
Hiç şüphesiz eksikliğin çoğalarak artacak. Sevgili dostum, mezarının başında Eren’in çaldığı müzik eşliğinde huzur içinde uyu.

Benzer Makale
TSMD Serbest Mimar Dergisi EKİM 2021 (AYTEK İTEZ)

TSMD Serbest Mimar Dergisi EKİM 2021 (AYTEK İTEZ) konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..
TSMD Serbest Mimar Dergisi EKİM 2021(SUHA ÖZKAN)

TSMD Serbest Mimar Dergisi EKİM 2021(SUHA ÖZKAN) konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..
Murat Artu Karşı Yönden Gelen Adam

Murat Artu Karşı Yönden Gelen Adam konusu hakkında herşey için makalemizi okuyun.

Devamı..